Mieszkaniowe

Dom jednorodzinny na Lubelszczyźnie

Dom położony jest na malowniczej działce w miejscowości Oblasy w otoczeniu przepięknego, starego sadu, z którego rozpościera się widok na Basztę w Kazimierzu Dolnym. Teren o powierzchni blisko 2ha zagospodarowany został tak, aby w jak najmniejszym stopniu naruszać jego pierwotny charakter. Sad uporządkowano oraz uzupełniono, a oś widokowa na Kazimierz została całkowicie odsłonięta. Północna strona działki obsadzona jest wolno rosnącymi drzewami i porośnięta łąką. Natomiast w najbliższym sąsiedztwie domu posadzony jest wypielęgnowany, angielski trawnik. Całość otoczona jest drewnianym, prostym płotem.

Projekt domu mieszkalnego jest dwuczłonową konstrukcją – inspirowaną pierwotną lokalizacją i układem zabudowy mieszczącego się w tym miejscu siedliska. Zaprojektowano go tak, aby zachowując współczesny charakter, swą architekturą nawiązywał do lokalnych i tradycyjnych rozwiązań. Biały tynk i drewno są współczesne w odbiorze ze względu na użycie – w obydwu przypadkach, ten sam materiał ubiera całą bryłę. Artykulacja pomiędzy dwoma skrzydłami odbywa się na zasadzie podpierania lub opierania jednej bryły o drugą.

Pomiędzy członami tworzy się przewieszenie działające jako zadaszenie strefy wejściowej lub tarasu. Jest to również obraz na oś łączącą drogę z domem.

Powierzchnia użytkowa domu wynosi 270m2. Funkcjonalnie podzielony jest na część mieszkalną i relaksacyjną. Biała bryła, na poziomie parteru mieści kuchnię otwartą na salon i jadalnię. Na piętrze zlokalizowane są cztery sypialnie z łazienkami. Drewniana część domu to strefa wypoczynkowa, wyposażona w kominek, sofę, fotele i sprzęt audio. Obie bryły  połączone są na piętrze małym, prywatnym tarasem.