Mieszkaniowe

Osiedle mieszkaniowe we Wrocławiu

Planowana inwestycja położona jest w malowniczej okolicy, nad brzegiem Odry w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Popowickiego. Tak wyjątkowa lokalizacja jest idealnym miejscem do powstania nowoczesnej dzielnicy mieszkaniowej, dobrze skomunikowanej z miastem, pogrążonej w naturze i wpisanej w istniejące ciągi przyrodnicze. Dodatkowym atutem jest bliskości istniejących już usług sportu czy oświaty. Lokalizacja osiedla bezpośrednio przy nabrzeżu, otwartego zarówno na park jak i na wodę, a także wypełnionego zielenią gwarantuje tworzenie wyjątkowego miejsca na mapie Wrocławia.

Projektowana, prosta i niezmiernie ekonomiczna dzięki swej strukturze i powtażalności zabudowa kształtowana była w taki sposób, aby dopełniać i wzmacniać potencjalne relacje przestrzenne w okolicy. Prostopadłe do rzeki usytuowanie budynków pozostawia pasy szerokości 36m zaprojektowane jako naturalne przedłużenie lub połączenie północnego i południowego obszaru ziolonego. Płynny przepływ mieszkańców, przypadkowych przechodniów, czy rowerzytów przemieszczający się wzdłuż brzegu Odry zaowocuje jedyną w swoim rodzaju wymianą społeczności.

Brak fizycznego wydzielenia terenu, w postaci kubatur czy ogrodzenia, będzie sprzyjało tworzeniu nowych, naturalnych tras pieszych przecinających planowane osiedle, co zasadniczo ułatwi interakcję pomiędzy mieszkańcami, sąsiadami i spacerowiczami. Efekt ten podkreślony dodatkowo został podcięciem wizualnym i fizycznym wszystkich parterów budynków od strony Odry. Podcienie udrażniają i ułatwiają komunikację równoległą do rzeki, która w swobodny sposób połączy kładkę pieszo-rowerową położoną od strony placu miejskiego i plaży z zachodnią częścią parku. Ostatecznie, patrząc na impakt budynków na teren, pokazujemy w jak niewielkim stopniu koncepcja ogranicza jego swobodne użytkowanie.